Türkiye Cumhuriyeti

Toronto Başkonsolosluğu

Başkonsolosun Mesajı

Kanada Türk Toplumunun Değerli Üyeleri, Saygıdeğer Vatandaşlarımız,

2013 yılını geride bırakmakta olduğumuz bu günlerde, ben de sizlerin arasında geçirdiğim ikinci yılımı tamamlamış bulunmaktayım. Bu süre içerisinde şahsıma ve Başkonsolosluğumuza vermiş olduğunuz desteğin artarak devam etmesinden duyduğum memnuniyeti sizlerle paylaşıyor ve içten teşekkürlerimi sunuyorum.

Görev sürem boyunca bugüne kadar katıldığım 600’ü aşkın temas, toplantı ve etkinlik, esasen başta Toronto olmak üzere Kanada’daki sivil toplum örgütlerimizin sosyal ve kültürel alanlarda ne derece faal olduklarını göstermesi bakımından çarpıcıdır. Sağlanan bu başarı, toplumumuzun milli kültürümüzle bağlarının korunmasında etkin rol oynayan gönüllü derneklerimizin yerel ve ülke çapında siyasal profil sergilemeleri zamanının da geldiğini göstermektedir. Temennim, özellikle Kanada’yla sağlıklı entegrasyonun başarılı örneklerini teşkil eden gençlerimizin Sivil Toplum Örgütlerimizin de desteğiyle siyasi kulvarlarda faaliyet göstermeleri ve Türkiye ile Kanada arasında sağlam birer köprü oluşturmalarıdır.

Biraraya gelebilmenin başlangıç, birarada bulunabilmenin gelişme, birarada çalışabilmenin ise başarı olduğu inancıyla toplumumuzun farklı kesimlerinin çeşitli ortak paydalar etrafında sergiledikleri birliktelik 2013 yılı içerisinde hepimizi memnun edici bir gelişmeyi teşkil etmiştir. Çeşitliliklerimizi korumakla birlikte gerektiğinde birlik halinde tek ses olarak hareket edebilmemiz geleceğe de ümitle bakabilmemizi sağlayan bir gurur tablosu oluşturmuştur. Bu tablonun renklerinin 2014 yılında sergileyeceğimiz başarı hikayeleriyle daha da parlayacağına olan inancım tamdır.

Özellikle dünyanın önde gelen üniversiteleri arasındaki Toronto Üniversitesi’nde Türk Çalışmaları Bölümü kurulması yönündeki ilk adımın başarıyla atılmasında yapmış olduğunuz katkı bundan böyle projeye sahip çıkma sorumluluğunu da sizlere yüklemektedir. Gönüllerinin şekillendirdiği eserlerle projeye desteklerini esirgemeyen toplumumuzun gözbebeği sanatçılarımıza da bu vesileyle şükranlarımı sunuyorum.

Kıymetli vatandaşlarım,

Vatandaşlarımızla “Linkedin” bağlantısını ilk kuran yurtdışı misyonlarımız arasında yer alan ve bu kanaldan bugüne kadar 2.000’i aşkın vatandaşımızla temas sağlayan Başkonsolosluğumuz 2014 yılına yeni açtığı “Facebook” sayfasıyla girmektedir. Temsilciliğimiz ayrıca “Twitter” üzerinden vatandaşlarımızla daha aktif bir etkileşim dönemine başlayacak olup, her ay önceden duyurulacak bir gün ve zaman diliminde konsolosluk işlemlerine ilişkin “soru-cevap” seansları düzenlenecektir.    

Görev bölgemizdeki eyaletlere 2013 yılı içerisinde düzenlemiş olduğumuz “gezici konsolosluk” hizmetleri de önümüzdeki dönemde devam edecektir.

Bu vesileyle Başkonsolosluk personelimiz ve şahsım adına sizleri saygı ve sevgiyle selamlıyor, hepinize Yeni Yıl vesilesiyle sağlık, başarı ve esenlikler diliyorum.

 

Ali Rıza Güney
Başkonsolos