Türkiye Cumhuriyeti

Toronto Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Türkiye Cumhuriyeti Ottava Büyükelçisi Sayın Rafet Akgünay'ın 30 Ağustos Zafer Bayramı Mesajı , 28.08.2011

T.C. OTTAVA BÜYÜKELÇİSİ SAYIN RAFET AKGÜNAY'IN 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI MESAJI

Değerli Kanada Türk Toplumu Mensupları,

Kurtuluş Savaşımızın başarıyla sonuçlanmasının ve ülke topraklarının işgal birliklerinden kurtarılmasının 89. yıldönümünü hep birlikte gurur ve mutlulukla kutluyoruz.

30 Ağustos 1922 tarihi, Türk ulusunu esir etmek isteyen güçlere karşı, kadınıyla, çocuğuyla, Kahraman Ordusuyla verilen bir savaşın sonunda, bağımsız Türkiye Cumhuriyetine giden yolu açan Zafer Destanı’nın yazıldığı gündür.  

1922 yılında, 26 Ağustos’ta başlayıp 30 Ağustos'ta Dumlupınar'da Büyük Komutan Gazi Mustafa Kemal'in önderliğinde kazanılan Başkomutanlık Meydan Muharebesi, diğer adıyla Büyük Taarruz tarihimizin en parlak zaferleri arasında yer almaktadır. Savaş alanında tarih yeniden yazılırken, Türk Ulusu’nun gelişip güçlenmesinin geçmişte olduğu gibi gelecekte de engellenemeyeceğinin en anlamlı mesajı verilmiştir.  

Bu mutlu günde, zaferi bize yaşatan Büyük Komutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, bu zaferi bize armağan eden istiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını, aziz şehitlerimiz ve kahraman gazilerimizi minnet ve şükranla anıyoruz. 

Zafer Bayramımız kutlu olsun!

Dr. Rafet Akgünay
T.C. Ottava Büyükelçisi