Türkiye Cumhuriyeti

Toronto Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Gezici Konsolosluk Hizmeti - Calgary , 03.05.2013

T.C.

TORONTO BAŞKONSOLOSLUĞU

 

GEZİCİ KONSOLOSLUK HİZMETİNE İLİŞKİN

DUYURU

 

Görevlilerimiz tarafından Calgary’de gezici konsolosluk hizmeti verilecektir. Ayrıca, Büyükelçi Dr. Tuncay Babalı tarafından vatandaşlarımıza yönelik bir toplantı düzenlenecektir.

 

Vatandaşlarımıza yönelik düzenlenecek toplantı ile gezici konsolosluk hizmetinin verileceği tarih - saat ve adres bilgileri aşağıda sunulmaktadır:

 

Calgary:

Calgary Marriott Downtown Hotel

110 9th Avenue, SE, Calgary, Alberta, T2G 5A6

Room: Mount Royal - Başvurular

Room: Kensington D - Toplantı

 

25 Mayıs 2013 Cumartesi        :10:00 - 18:00

25 Mayıs 2013 Cumartesi        :18:00 - 20:00 vatandaşlarımızla toplantı

26 Mayıs 2013 Pazar               :10:00 - 18:00

 

 

Gezici konsolosluk hizmeti sırasında öncelikle şahsen başvuru şartı aranan e-pasaport, dövizle askerlik ve  ilk defa yapılacak askerlik erteleme başvuruları alınacaktır. Posta ile yapılabilen diğer işlemler için imkanlar dahilinde vatandaşlarımıza yardımcı olunacaktır. Vekaletname işlemleriyle ilgili herhangi bir başvuru alınamayacaktır. İşlemler tamamlandıktan sonra, ilgili evrak/belge başvuru sahibine posta ile teslim edilecektir.

 

Saygıyla duyurulur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ÇOK ÖNEMLİ : Her türlü işlem için lütfen :

- Nüfus Cüzdanlarınızı

- Eski tip veya yeni tip pasaportlarınızı yanınızda bulundurunuz.

 

 

E-PASAPORT BAŞVURULARI

 

E-pasaport başvurusu yapmak isteyen vatandaşlarımızın öncelikle http://www.epasaport.gov.tr/basvuru/belgeler.aspx linkinden gerekli bilgiyi almaları tavsiye olunur.

 

Başvuru sırasında istenecek olan belgeler:

 

1. Nüfus (vatandaşlık kimlik numaralı) cüzdanının aslı (nüfus cüzdanları başvurular sonuçlandırılıncaya kadar Başkonsoloslukta kalacaktır)

 

2. Süresi biten veya yenilenmesi istenilen pasaportun aslı

 

3. Pasaport kayıp ise, yerel polis makamlarından alınmış “lost property report”

 

4. Kanada’da bulunma nedeni; göçmenlik (PR) veya vatandaşlık kartının aslı, çalışma izni/öğrenci vizesinin fotokopisi

 

5. 1 adet fotoğraf

Ayrıntılı bilgi için lütfen http://www.epasaport.gov.tr/hakkinda/biyometrikfoto.aspx  biometrik (arka fon beyaz, “Canadian pasaport size” ebadında ) fotoğraf bölümünü ziyaret ediniz. Her yaştaki çocuk için fotoğraf gereklidir. Diğer işlemlerde kullanılacak vesikalık fotoğrafların boyutu önemli değildir.

 

6. 18 yaşından küçük çocuklar için anne ve babanın vereceği muvafakatname (Başvuru sırasında doldurulacak olup, anne ve baba tarafından imzalanacaktır.  Anne ve baba boşanmış ise, çocuğun velayetini almış velinin muvafakatnamesi yeterlidir.)

12-18 yaşları arasındaki çocukların başvuru belgesine imza atmaları gerektiğinden, başvuru sırasında hazır bulunmaları gerekmektedir.  0-11 arası yaştaki çocukların ise bizzat gelmeleri zorunlu değildir.

 

7. Canada Post’tan alınacak 1 adet “Express Mail (national) Prepaid Envelope” (Pasaportların gönderilmesi amacıyla kullanılacak olup, üzerinde alıcının adresinin yazılı olması gerekmektedir. Aile olarak yapılan başvurularda uygun boyutta 1 adet zarf yeterlidir.)

 

8. Pasaport harç bedeli başvuru sırasında hesaplanacak ve “Turkish Consulate“ adına hazırlatılmış “Money Order” olarak ödenebilecektir.

 

E-pasaport başvuruları  Başkonsolosluğumuzca elektronik ortamda Ankara’daki Pasaport Tanzim Merkezi’ne gönderilecektir.  Pasaport Tanzim Merkezi tarafından düzenlenen pasaportlar Başkonsolosluğumuza ulaştığında başvuru sahibine  e-posta ile teslimata ilişkin bir tutanak iletilecektir. Bu tutanağın imzalanarak, eski pasaport ile birlikte ve taahhütlü posta (registered mail) olarak Toronto Başkonsolosluğuna gönderilmesi gerekmektedir. Eski pasaport ve teslim tutanağı Başkonsolosluğumuza  ulaştığında, eski pasaport iptal edilecek ve etkinleştirilecek yeni pasaportla birlikte sahibine  taahhütlü posta ile gönderilecektir. Bu işlem,  yaklaşık 2-3 haftada tamamlanmakta olup, vatandaşlarımız  pasaportlarının düzenlenme aşamaları hakkında e-posta ile bilgilendirilecektir.

 

 

DÖVİZLE ASKERLİK BAŞVURUSU

 

Dövizle askerlik başvurusunda bulunacak vatandaşlarımızın http://www.konsolosluk.gov.tr bağlantısından önceden gerekli bilgileri almaları ve http://www.konsolosluk.gov.tr/ca/tr/Askerlik.aspx   adresindeki formları önceden doldurmaları ve başvuru sırasında hazır bulundurmaları gerekmektedir.

 

Başvuru sırasında istenecek olan belgeler:

 

1. Nüfus cüzdanı

2. Türkiye Cumhuriyeti pasaportu veya Kanada pasaportu

3. Kanada göçmenlik/vatandaşlık çalışma izni

4. İşveren tarafından tanzim edilmiş iş mektubu

5. 3 yıllık T4 formları veya işveren statüsünde bulunanlar için “Canada Revenue Assesment”’ları

6. 5 adet fotoğraf

 

Dövizle askerlik bedeli, başvuru sırasında doldurulacak bir form ile bankaya ödenecek ve banka dekontu konsolosluk görevlilerine teslim edilecektir.

 

 

 

 

 

ASKERLİK İLK ERTELEME BASVURUSU

 

Askerlik erteleme başvurusu yapacak vatandaşlarımızın  http://www.konsolosluk.gov.tr linkinden önceden gerekli bilgileri almaları ve  http://www.konsolosluk.gov.tr/ca/tr/Askerlik.aspx  bağlantısında bulunan formları doldurmaları gerekmektedir.

 

Başvuru sırasında istenecek olan belgeler:

 

1.       Nüfus cüzdanı

2.       Türkiye Cumhuriyeti pasaportu veya Kanada pasaportu

3.       Kanada göçmenlik/vatandaşlık kartı, çalışma izni

4.       5 adet fotoğraf

5.       İşveren tarafından tanzim edilmiş iş mektubu