Türkiye Cumhuriyeti

Toronto Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Büyükelçi Tuncay Babalı’nın 30 Ağustos Zafer Bayramı Mesajı , 28.08.2013

Esas itibariyle Kurtuluş Savaşı’mızın en çetin günleri olan 1922 yılının 26 Ağustos’unda başlayıp 30 Ağustos'ta Dumlupınar'da Ulu Önder, Büyük Komutan Gazi Mustafa Kemal'in başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesinin, bir diğer adıyla Büyük Taarruzun 91. Yıldönümünü, ayrıca tarihimizde zafer ayı olarak bilinen Ağustos ayında 1071 Malazgirt’ten Büyük Taarruza kadar milletçe kazandığımız zaferlerimizi de büyük bir coşku ve gururla kutluyoruz.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde, milletimizin ve kahraman ordumuzun kenetlenerek yokluklar içinde kazandığı 30 Ağustos Zaferi, vatanı dört bir yandan işgal edilerek bağımsızlığına kastedilen Türk milletinin varoluş mücadelesinin destansı timsali olmuştur.

Büyük Zafer'in ardından kurulan modern Türkiye Cumhuriyeti, geleceğe umutla bakan; dinamik ekonomisi, güçlenen demokrasisi ve ordusuyla çevresine barış ve istikrar yayan, modern, saygın ve lider bir devlet olarak yükselmektedir.

30 Ağustos Zafer Bayramı vesilesiyle, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Atatürk'ü, silah ve dava arkadaşlarını, Kurtuluş Savaşı'nın tüm kahramanlarını, şanlı tarihimiz boyunca topraklarımızı vatan yapan tüm aziz şehitlerimizi bir kez daha saygı ve rahmetle, gazilerimizi minnetle anıyor; Kanada’daki tüm vatandaşlarımızın ve soydaşlarımızın Zafer Bayramı'nı en içten duygularla kutluyorum.