Türkiye Cumhuriyeti

Toronto Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

2014 Cumhurbaşkanı Seçimlerinde Kanada'da Oy Kullanılabilmesi İçin Adres Beyanında Bulunulmasına İlişkin Duyuru , 04.02.2014

Değerli Yurttaşlarımız,

Kanada’da yerleşik vatandaşlarımızın ülkemizde yapılacak Cumhurbaşkanı seçimi, milletvekili genel seçimi ve halkoylamalarında, Kanada’da açılacak seçim sandıklarında oy kullanabilmelerine ilişkin hazırlıklar devam etmektedir (Mahalli seçimlerde yurtdışında oy sandıkları açılmayacaktır).

Kanada’da yerleşik vatandaşlarımızın ülkemizde yapılacak seçimlerde Kanada’da oy kullanabilmeleri için Yurtdışı Seçmen Kütüklerine kayıtlı olmaları gerekmektedir. Yurtdışı Seçmen Kütükleri adres beyanına dayalı olarak hazırlanmaktadır.

Kanada’da yerleşik, seçmen niteliğine sahip ve adres beyanında bulunmuş olan vatandaşlarımızın, Yurtdışı Seçmen Kütüğü’nde kayıtlarının bulunup bulunmadığını Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı’nın internet sitesinden http://www.ysk.gov.tr/ysk/YdSecmen/YdSecmen.html kontrol etmeleri mümkündür.

Adres beyanı için Başkonsolosluğumuza iki yolla başvuru yapılabilmektedir.

1) Hafta içi 09:00-17:00 saatleri arasında Başkonsolosluğumuza pasaport veya nüfus cüzdanı ile birlikte şahsen müracaatla (Sözkonusu adreste ikamet ettiğini ispata yarayan, yerleşim adresini gösteren bir belge talep edilebilir) adres beyan formunu doldurup imzalamaları gerekmektedir.

2) Başkonsolosluğumuza gelemeyen vatandaşlarımız http://www.nvi.gov.tr/Hakkimizda/Projeler,Aks.html?pageindex=11

isimli web sayfasında yer alan “Adres Beyan Formu (Form B)”nun çıktısını, doğru ve eksiksiz olarak doldurduktan sonra, nüfus cüzdanlarının arkalı önlü fotokopisi ve yerleşim adresini gösteren belge ile birlikte iadeli taahhütlü posta ya da kargo aracılığıyla Başkonsolosluğumuza gönderebilirler.

Aynı ikametgahta yaşayan ergin aile bireyleri için tek bir adres beyanı yeterli olacaktır.

Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı’nın ekte yer verilmekte olan “Sıkça Sorulan Sorular” bölümünü ve diğer konu başlıklarını incelemeniz yararlı olacaktır.

Olabilecek sorularınızı elektronik posta kanalıyla consulate.toronto@mfa.gov.tr adresine gönderebilirsiniz.

Saygılarımızla.

İlgili Dosyalar :

- Sıkça Sorulan Sorular