Türkiye Cumhuriyeti

Toronto Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Başkonsolos Sayın Ali Rıza Güney'in 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı , 29.10.2014

Kanada Türk Toplumunun değerli üyeleri,

Cumhuriyetimizin 91. yıldönümünü kutladığımız bu anlamlı günde, öncelikle Cumhuriyetimizin kurucusu büyük Atatürk'ü, O'nun kahraman silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi sonsuz minnet ve şükranla anmayı bir borç biliyorum. 

Atatürk'ün, "Cumhuriyet, Türk milletinin refah ve yükselmesi yolunda asırların görmediği başarılara erişti. Cumhuriyetin az zamanda elde ettiği neticeler, Cumhuriyet idaresinin milletimize hazırladığı geleceğin daha ne kadar parlak olduğunu tahmin ettirmeye kafidir." sözleri, Cumhuriyet'in kısa sürede ulaştığı başarıları ortaya koymakla birlikte, gelecek kuşakların yaşayacağı gelişmelere ışık tutması yönünden de anlamlı ve uzak görüşlü bir değerlendirmedir.

Bugün, ülkemiz GSMH’sı ve kişi başına düşen milli geliriyle dünyanın 16. büyük ekonomisi durumundadır. Tüm bu kazanımlarda, çağdaş değerleri hedef alan, demokratik ve laik hukuk devletinin gereklerinin yerine getirilmesini sağlayan Cumhuriyetimizin katkıları açıktır.

Cumhuriyet'in kazanımlarını korumak ve daha ileri götürmek de bizlerin ve gelecek kuşakların en önemli görevidir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 91. yıldönümünde, Cumhuriyetin vatandaşı olmanın coşku ve onurunu bir kere daha yaşıyoruz. Türkiye’den binlerce kilometre ötede düzenlediğiniz etkinliklerle 29 Ekim coşkusunu yaşayan ve çocuklarınıza yaşatan Kanada’daki tüm vatandaşlarımızı sevgi ve saygıyla selamlıyor,  hepinizin Cumhuriyet Bayramını en içten duygularla kutluyor ve en
iyi dileklerimi sunuyorum.