Türkiye Cumhuriyeti

Toronto Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Ottava Büyükelçisi Selçuk Ünal'ın "1. Vancouver Türk Film Festivali" Mesajı , 24.01.2015

Kanada Türk Toplumunun Değerli Mensupları,

Sevgili Kanadalı Dostlar,

Değerli Misafirler Hanımefendiler,  Beyefendiler,

Öncelikle 1. Vancouver Türk Film Festivaline katılan değerli misafirlere ve Türk Film yapımcılarına eserlerini sergileyebilecekleri uluslararası bir platform sağlayan bu önemli etkinliğin organizatörlerine saygılarımı sunarım.

Bu Festivalin Türk-Kanada sinema ve seyircisi arasındaki kültürel bağları daha da arttıracak seçkin bir platform olacağına inanıyorum.

Bilindiği üzere geçtiğimiz yıl Türk Sinemasının doğuşunun 100. yıldönümüydü. Bu yüzyıllık süreç içinde Türk Sineması çok büyük bir mesafe katetmiş olup, özellikle son yıllarda eserlerinin çeşitli ödüllerle taçlandırıldığı altın bir çağa girmiş bulunmaktadır. Nuri Bilge Ceylan’ın “Kış Uykusu” ve Rezan Yeşilbaş’ın “Sessiz” filmleri bunlardan sadece birkaçını teşkil etmektedir.

Bu güzel etkinliğin tüm sponsor ve destekçilerine, özellikle Vancouver Türk Film Festivali Direktörü Sayın Hakan Burcuoğlu’na bu faaliyetin gerçekleştirilmesi için göstermiş oldukları yoğun çaba ve emekleri için teşekkürlerimi sunarım. Sayın Hakan Burcuoğlu ve Eylem Sönmez'in çabaları olmadan bu güzel etkinlik gerçekleştirilemezdi. Ayrıca Vancouver Belediyesi’ne, Türk Havayolları’na ve Kanada'da kurulmuş ilk Türk derneği olan Türk Kanada Cemiyeti’ne değerli katkıları için teşekkürlerimi sunuyorum.

Türkiye ile Kanada arasındaki kültürel ve sanatsal ilişkilerin daha da geliştirilmesine yönelik olarak önümüzdeki dönemde Vancouver’da daha fazla kültürel etkinliğin gerçekleştirilmesini diliyorum.

Bu vesileyle Vancouver başta olmak üzere British Columbia eyaletinde yaşamakta olan tüm vatandaşlarımıza içten saygı ve selamlarımı sunarım.