Türkiye Cumhuriyeti

Toronto Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Büyükelçi Selçuk Ünal'ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı , 29.10.2015

BÜYÜKELÇİ SELÇUK ÜNAL’IN 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI
MESAJI

Kanada Türk Toplumunun değerli üyeleri, sevgili vatandaşlarım,


92. yıl önce bugün Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde Türkiye
Cumhuriyeti’nin kuruluşu vesilesiyle Cumhuriyet Bayramınızı en içten duygularla kutluyor, selam ve en iyi dileklerimi sunuyorum.

Cumhuriyetimizin kuruluşu Türkiye’nin doğuşu ve milletimizin muasır medeniyetler seviyesine erişim yolculuğunda tarihi bir dönüm noktası teşkil etmektedir. Türkiye, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün güçlü ve parlak vizyonu temelinde modern, demokratik, çoğulcu ve laik bir ülke olarak dünya devletleri arasındaki yerini almıştır.


Kanada’daki Türk toplumunun tüm üyelerinin sadece bu güçlü gelecek vizyonunun gururunu değil, ülkemizi Kanada’da temsil etmenin manevi sorumluluğunu da taşıdığına inanıyorum. Bugün Kanada’da topluma başarılı bir şekilde uyum sağlamış 60.000’den fazla vatandaşımız yaşamaktadır. Sizler Kanada çok kültürlü toplumunun eşit üyeleri olarak bu ülkeye önemli katkılar sağlamaktasınız. 


Cumhuriyetimizin kuruluşunun Kanada genelinde bu geniş coğrafyanın bir kıyısından diğer kıyısına artan bir heyecan ve gayretle kutlanmakta olduğunu memnuniyetle izlemekteyiz. Toplum üyelerimiz tarafından yerel yönetimlerle işbirliği içerisinde bazı şehirlerde ilk kez olmak üzere bayrak çekme törenleri düzenlenmektedir. Bu törenlerin her geçen yıl artarak devam edeceğine inancım tamdır. Ayrıca, bu yıl Çanakkale Deniz Zaferi olarak da bilinen 18 Mart Şehitler Günü vesilesiyle Kanada’da 5 ayrı şehirde Türk toplumu üyelerimiz tarafından ilk kez anma törenleri düzenlenmiştir.


Aynı şekilde, Çanakkale Savaşları’nın 100. yıldönümü vesilesiyle bu yıl ilk kez Kanada genelinde 9 şehirde
gerçekleştirilen ANZAC törenlerinde
toplumumuz da aktif şekilde yer almış ve ülkemiz temsil edilmiştir.
 Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıldönümü olan 2023 yılı hedeflerimize yaklaşırken, Kanada Türk toplumu ile birlikte ülkemizin ve vatandaşlarımızın Kanada’daki mevcudiyeti ve görünürlüğünü arttırmaya yönelik ortak çabalarımızı yoğunlaştıracağız. Tüm toplum üyelerimizden beklentimiz, öz kültürlerini unutmadan Kanada’nın gururlu ve eşit vatandaşları olmalarıdır.

Bu vesileyle bir kez daha Kanada genelinde yaşayan tüm Kanada-Türk toplumu üyelerine en iyi dileklerimi ve saygılarımı sunarım.

Bayramımız kutlu olsun!